ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'ndan (SEC) Kripto Para Piyasalarını Karıştıracak Hamle

Coinbase, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'ndan (SEC) kural ihlalleri nedeniyle dava açma suçlamasıyla karşı karşıya kaldı.

Haziran 7, 2023 - 06:43
Haziran 7, 2023 - 11:55
 0
ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'ndan (SEC) Kripto Para Piyasalarını Karıştıracak Hamle

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kripto para borsası bir başka büyük kripto para borsası olan Binance'ye de dava açtmıştı. Şimdi sıra Coinbase'de

SEC tarafından yapılan açıklamada, Coinbase'in kayıtsız bir menkul kıymetler borsası, broker ve takas ajansı olarak faaliyet gösterdiği gerekçesiyle dava açıldığı belirtildi.

SEC'in iddialarına göre, Coinbase en az 2009'dan bu yana kripto varlık menkul kıymetlerinin yasa dışı bir şekilde alım satımını kolaylaştırarak büyük miktarda kar elde etti. Komisyon, Coinbase'in geleneksel hizmetler olan borsa, broker ve takas ajansı faaliyetlerini kaydetmeden bir araya getirdiğini öne sürdü.

Açıklamada ayrıca, SEC'in Coinbase'i, belirli kripto para birimlerinin arz ve satışını kaydetmediği için "SaaS" programıyla ilişkilendirilen menkul kıymetlerin ihlali nedeniyle suçladığı ifade edildi.

Coinbase, Mart ayında SEC'den kendilerine dava açma planlarını içeren bir "Wells bildirimi" aldıklarını duyurmuştu.

Coinbase CEO'su Brian Armstrong, bu tür bildirimlerin genellikle yaptırım eyleminden önce geldiğini belirtmiş ve şirketin yasalara uygun hareket ettiğini ve gerçeklere güvendiklerini vurgulamıştı. Mahkeme sürecini memnuniyetle karşıladıklarını ifade etmişti.

SEC, dün ayrıca Binance adlı başka bir kripto para borsasıyla ilgili olarak kuruluşları ve CEO Changpeng Zhao'ya karşı 13 suçlama ile dava açtığını duyurmuştu.

Suçlamalar arasında kayıt dışı borsaların ve takas acentelerinin işletilmesi, Binance.US platformunda yanlış bildirimde bulunulan alım satım kontrolleri ve gözetimi ile menkul kıymetlerin kayıt dışı arz ve satışı gibi menkul kıymetler yasalarının ihlalleri yer alıyordu.

Bu İçeriğe Tepkini Göster?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow