Merkez Bankası, Bankaların Döviz Marj Farkını Yüzde 1 ile Sınırlıyor

Merkez Bankası, dövizden dönüşümlü kur korumalı mevduat hesaplarından kaynaklanan zararı karşılama uygulamasında değişikliğe gitti. Bankaların marj farkından kaynaklanan zararlarını karşılayan Merkez Bankası, yeni düzenlemeyle bu marj farkına yüzde 1 sınırlaması getirdi. Böylece bankaların marj farkından elde ettiği kazançlar sınırlanırken, yatırımcılar da döviz işlemlerindeki marj farkının etkisinden daha az etkilenecek. Bu düzenleme, bankaların döviz piyasasındaki rekabeti daha dengeli hale getirmeyi amaçlamaktadır.

Haziran 5, 2023 - 05:53
 0
Merkez Bankası, Bankaların Döviz Marj Farkını Yüzde 1 ile Sınırlıyor

Merkez Bankası, bankaların dövizden dönüşümlü kur korumalı mevduat hesaplarından kaynaklanan zararı karşılama uygulamasında değişikliğe gitti. Daha önce bankaların marj farkından dolayı uğradığı zararı karşılayan Merkez Bankası, artık bu marj farkına yüzde 1 sınırlaması getirdi.

Döviz dönüşümlü kur korumalı mevduat hesabı olan yatırımcılar, vade sonunda talimat vererek Merkez Bankası'nın belirlediği kur üzerinden dövize geçebiliyor. Bu şekilde yatırımcılar, döviz alış-satışında ortaya çıkan marj farkından da kaçınmış oluyor.

Merkez Bankası, uzun bir süredir bankaların marj farkından kaynaklanan zararlarını karşılıyordu. Bu marj ödemesi, bankaların kendi açıkladığı gişe satış kuruna göre yapılıyordu. Yani banka ne kadar yüksek satış kuru açıklarsa, o kadar fazla ödeme alıyordu. Uzmanlar, bankaların bu uygulamadan kazanç sağladığını belirtiyordu.

Ancak üç gün önce gelen düzenlemeyle birlikte bankaların Merkez Bankası'na bildirdiği döviz satış kuru ile vade sonu kur arasındaki fark yüzde 1'i geçemeyecek. Bu şekilde, bankaların marj farkından kaynaklanan zararlarının Merkez Bankası tarafından karşılanması daha sınırlı bir şekilde gerçekleşecek.

Bu yeni düzenleme, bankaların döviz dönüşümlü kur korumalı mevduat hesaplarından kaynaklanan zararlarına sınırlama getirmeyi amaçlamaktadır. Bankaların daha önce elde ettikleri kazançların azalması beklenirken, yatırımcılar da döviz işlemlerindeki marj farkının etkisinden daha az etkilenecek.

Bu İçeriğe Tepkini Göster?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow