Japonya'da Tecavüz Tanımı Değişiyor: Rıza Gösterilmeden Gerçekleşen Cinsel İlişki

Japonya'da üzerinde çalışılan bir yasa tasarısı, tacizin ve tecavüzün tanımının değişmesini öngörüyor. Yeni tasarıya göre, tecavüz artık "zorla gerçekleşen cinsel ilişki" olarak değil, "rıza gösterilmeden gerçekleşen cinsel ilişki" olarak tanımlanacak. Bu değişiklik, davalara rıza kavramının dahil edilmesini sağlayarak, cinsel suçların daha etkin şekilde ele alınmasını amaçlıyor.

Haziran 8, 2023 - 05:34
Haziran 8, 2023 - 05:43
 0
Japonya'da Tecavüz Tanımı Değişiyor: Rıza Gösterilmeden Gerçekleşen Cinsel İlişki

Japonya'da üzerinde çalışılan bir yasa tasarısı, tacizin ve tecavüzün tanımının değişmesini öngörüyor. Tasarıya göre, tecavüz artık "zorla gerçekleşen cinsel ilişki" olarak değil, "rıza gösterilmeden gerçekleşen cinsel ilişki" olarak tanımlanacak.

Bu değişiklik, davalara rıza kavramının dahil edilmesini sağlayacak en önemli fark olarak öne çıkıyor. Bu yeni tanım, tecavüzün sadece zorla gerçekleşen bir eylem olarak değil, aynı zamanda rızanın olmadığı bir cinsel ilişki olarak da kabul edilmesini sağlayacak.

BBC Türkçe'nin haberine göre, Japonya'da cinsel tacizle ilgili ikinci kez bir yasa tasarısı üzerinde çalışılıyor. Bu tasarıda tacizin ve tecavüzün tanımının değiştirilmesi gündemde bulunuyor.

Mevcut Japon kanunlarına göre, tecavüz "kendisinde olmayan ya da karşı çıkamayan birinin durumunu kötüye kullanmanın" sonucu olarak kabul ediliyor. Bu tanım, birçok ülkedeki rıza kavramına dayalı tecavüz tanımından farklılık gösteriyor.

Tecavüzün böylesine dar bir şekilde tanımlanması, savcıların ve yargıçların bir olayı tecavüz olarak nitelendirmesi için oldukça yüksek bir eşik belirlediği düşünülüyor.

2014 yılında Tokyo'da, 15 yaşındaki bir genç kadının tecavüz davasında mahkeme, "koşulların kadının direnmesini zorlaştırmadığını" gerekçe göstererek zanlıyı aklamıştı. Bu durum, Japonya'da rıza yaşı 13 olduğu için tecavüze uğrayan genç kadının bir yetişkin olarak ele alınmasına neden olmuştu.

Cinsel tacizden kurtulanlar için bir dayanışma ağı olan Bahar (Spring) adlı grup sözcüsü Yuu Tadokoro, bazı zanlıların zorla ve rıza olmadan eylem gerçekleştirdiğinin kanıtlanmasına rağmen ceza almadığını belirtti.

Yapılması planlanan yasa tasarısıyla birlikte rıza yaşı da 16'ya yükseltilecek. Tasarıda, mağdurun "rızasının olmadığını göstermenin zor olduğu" sekiz senaryo öngörülüyor. Aktivistler ise bu sekiz senaryonun netleştirilmesini talep ediyor. Yasa tasarısının kabul edilmesi durumunda, önemli bir dönüm noktası olacak.

Bu İçeriğe Tepkini Göster?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow