SGK- Bağ-Kur, memur emeklisine müjde! Bayram İkramiyesi ve Emekli Maaşları için Tarih Verildi...

Milyonlarca kişi arasında yer alan Emekli olmak için Yaşa Takılanlar (EYT) da dahil olmak üzere emeklilik zammı bekleyenler, gündemlerindeki önemli konulardan biri olarak emekli bayram ikramiyesini tartışmaya devam ediyor. Kurban Bayramı öncesinde, 17 milyondan fazla kişi için emekli maaşları ve bayram ikramiyelerinin ödemelerinin erkene çekilmesi düşünülüyor.

Haziran 6, 2023 - 18:15
 0
SGK- Bağ-Kur, memur emeklisine müjde! Bayram İkramiyesi ve Emekli Maaşları için Tarih Verildi...

Milyonlarca kişi arasında yer alan Emekli olmak için Yaşa Takılanlar (EYT) da dahil olmak üzere emeklilik zammı bekleyenler, gündemlerindeki önemli konulardan biri olarak emekli bayram ikramiyesini tartışmaya devam ediyor. Kurban Bayramı öncesinde, 17 milyondan fazla kişi için emekli maaşları ve bayram ikramiyelerinin ödemelerinin erkene çekilmesi düşünülüyor. Ramazan Bayramı'nda 2.000 TL olarak belirlenen ikramiyelerin, yüzde 50 zam ile 3.000 TL'ye yükseltilmesi de beklenenler arasında bulunuyor.

Kurban Bayramı öncesinde emeklilere maaş ve ikramiyelerinin erken ödenmesi konusu gündeme gelmiştir. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kapsamında emekli maaşı alanlar, yaşlılık aylığı tahsis numaralarına göre her ayın 17 ile 26 arasında aylıklarını almaktadır. Bağ-Kur emeklileri ise her ayın 25 ile 28'i arasında emekli aylıklarını hesaplarında görmektedir. Memur emeklilerinin maaş günleri ise ayın 1 ile 5'i arasında yer almaktadır. Bayram sebebiyle SGK ve Bağ-Kur emeklilerinin Haziran aylıkları, memur emeklilerinin de Temmuz aylıkları erkenden verilebilir. Bu durumda, maaşların yanı sıra ikramiyeler de önceden yatırılabilir.

KURBAN BAYRAMI İKRAMİYESİ NE ZAMAN ÖDENECEK?

Sabah gazetesinden Faruk Erdem'in haberine göre, SGK kapsamında gelir ve aylık alanların Haziran dönemi gelir/aylıkları ile Kurban Bayramı ikramiyelerinin 17 Haziran ile 21 Haziran tarihleri arasında 5 gün içinde ödenmesi planlanmaktadır. Bağ-Kur kapsamında gelir ve aylık alanların da Haziran dönemi gelir/aylıkları ile bayram ikramiyelerinin Kurban Bayramı'nda, yani 22 Haziran tarihinde yatırılması düşünülmektedir. Emekli Sandığı'na tabi olanların ise Temmuz ayı aylık ödemeleri ile Kurban Bayramı ikramiyelerinin 23 Haziran tarihinde yatırılması söz konusu olabilir.

EYT'LİLER DE ALACAK

EYT'liler de ikramiyeden faydalanacaklar. Kurban Bayramı ikramiyesi, emekli maaşı, ölüm aylığı ve sürekli iş göremezlik aylığı alanlara verilecektir. İkramiye alabilmek için bu ay içinde aylık bağlanmış olması gerekmektedir. Bu kapsamda, Mayıs sonuna kadar emekli aylığı başvurusu yapanlar ve aylık bağlama işlemi tamamlanan EYT'liler Kurban Bayramı ikramiyesini alabileceklerdir. Aylık bağlama işlemi ödeme tarihine yetişenler belirtilen tarihte ikramiyelerini alacakken, yetişmeyenler ise işlemleri tamamlandıktan sonra ödemelerini alabilecektir.
Aylık bağlama işlemi tamamlanan EYT'lilere, birikmiş tüm maaş ve ikramiyeleri yatırılacaktır. Bu nedenle, gecikme yaşayanlar herhangi bir kayba uğramayacaklardır.

BAYRAM İKRAMİYESİNDE %50 ZAM

Nisan ayında 2.000 liraya yükseltilen ikramiyede yeni bir artış gündemdedir. İlk senaryoya göre, ikramiye %25 artışla 2.500 liraya çıkarılabilir. İkinci senaryo ise ikramiyenin %50 artışla 3.000 liraya çıkarılması yönündedir.

DUL VE YETİM AYLIĞI ALANLARA YANSIYACAK

Bayram ikramiyesindeki artış, dul ve yetim aylığı alanları da etkileyecektir. Ölüm aylığı alanlar, hisselerine bağlı olarak yeni tutardan yararlanacaklardır. Örneğin, tutar 2.500 lira olduğunda %75 oranında ölüm aylığı alan kişiye 1.875 lira bayram ikramiyesi verilecektir, bu kişiye önceki tutarda 1.500 lira ödenmekteydi. %50 oranında ölüm aylığı alan kişi 1.250 lira yerine 1.000 lira, %25 oranında olan kişi ise 625 lira yerine 500 lira ödeme alacaktır. Eğer bayram ikramiyesi 3.000 lira olursa, %25 oranında ölüm aylığı alan kişiye 750 lira, %50 oranında olan kişiye 1.500 lira, %75 oranında olan kişiye ise 2.250 lira ödeme yapılacaktır.

Bu İçeriğe Tepkini Göster?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow