SSK ve BAĞ-KUR Kapsamında Haziran Maaşları ve Kurban Bayramı İkramiyeleri Ödeneceği Tarih Belli Oldu

SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı kapsamında olanlar için Haziran dönemi maaşları ile Kurban Bayramı ikramiyeleri ödeme planı hakkında detaylı bilgiler ortaya çıktı.

Haziran 8, 2023 - 08:56
Haziran 8, 2023 - 09:04
 0
SSK ve BAĞ-KUR Kapsamında  Haziran Maaşları ve Kurban Bayramı İkramiyeleri Ödeneceği Tarih Belli Oldu

SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı kapsamında olanlar için Haziran dönemi maaşları ile Kurban Bayramı ikramiyeleri ödeme planı hakkında detaylı bilgiler ortaya çıktı. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun planına göre, SSK kapsamındaki gelir ve aylık alanların Haziran dönemi maaşları ile Kurban Bayramı ikramiyeleri, 17 Haziran ile 21 Haziran tarihleri arasında 5 gün içinde ödenecek. BAĞ-KUR kapsamında gelir ve aylık alanların da Haziran dönemi gelir/aylıkları ile bayram ikramiyelerinin Kurban Bayramı ikramiyeleri ile birlikte 22 Haziran'da yatırılması gündemde. Emekli Sandığı'ndan aylık alanların ise temmuz ayı aylık ödemeleri ile Kurban Bayramı ikramiyelerinin 23 Haziran'da yatırılması söz konusu olabilecek.

Kurban Bayramı ikramiyesinden emeklilik, ölüm ve sürekli iş göremezlik aylığı alanlar yararlanacak. Ancak ikramiye alabilmek için bu ay itibarıyla aylık bağlanmış olması gerekmektedir. Bu ödemeler, emekli olma talebinde bulunanlar ve aylık bağlama işlemi tamamlananlar için geçerli olacaktır. EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) durumunda olanlar da ödemelerden faydalanabileceklerdir. Emekli aylığı başvurusu yapmış ve aylık bağlama işlemi tamamlanmış olanlar, Kurban Bayramı ikramiyesini alabilecekler. Aylık bağlama işlemi ödeme tarihine yetişenler, açıklanan tarihte ödeme alabilecekken yetişmeyenler, işlemleri tamamlandıktan sonra ödemelerini alabileceklerdir.

EYT'lilere, birikmiş tüm maaş ve ikramiyeleri yatırılacak olması nedeniyle gecikme yaşayanların herhangi bir kaybı olmayacağı düşünülmektedir.

Ayrıca, Kurban Bayramı ikramiyesi miktarında bir artış da tartışılmaktadır. İlk formülasyona göre ikramiye miktarı, yüzde 25 artışla 2 bin 500 liraya çıkabilecektir. İkinci formül ise ikramiyenin yüzde 50 artışla 3 bin liraya yükseltilmesi yönündedir.

Örneğin, ikramiye miktarı 2 bin 500 lira olarak belirlenirse, yüzde 75 oranında ölüm aylığı alan kişilere bin 500 lira yerine bin 875 lira bayram ikramiyesi verilecektir. Yüzde 50 oranında ölüm aylığı alanlara bin lira yerine bin 250 lira, yüzde 25 oranında aylık alanlara ise 500 lira yerine 625 lira ödeme yapılacaktır.

Eğer bayram ikramiyesi miktarı 3 bin lira olarak belirlenirse, yüzde 25 oranında ölüm aylığı alanlara 750 lira, yüzde 50 oranında aylık alanlara bin 500 lira, yüzde 75 oranında ölüm aylığı alanlara ise 2 bin 250 lira ödeme yapılacaktır.

Bu şekilde belirlenen ikramiye miktarları, emeklilik, ölüm ve sürekli iş göremezlik aylığı alanlara bayram sürecinde ek bir maddi destek sağlayacaktır. Bu planlamaların hayata geçmesi durumunda, SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı kapsamında olan kişilerin Haziran dönemi maaşları ve Kurban Bayramı ikramiyeleri belirtilen tarihlerde hesaplarına yatırılacak, böylece bayram öncesi maddi olarak rahatlamaları sağlanacak.

Bu İçeriğe Tepkini Göster?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow